Jump to content

Salutare, bine ai venit pe scuteristi.ro!

Logheaza-te sau Inregistreaza-te acum sa beneficiezi de toate avantajele forumului. Inregistrandu-te, vei putea sa discuti, sa postezi sa intrebi si sa primesti raspuns de la comunitatea scuteristi.ro.

Close
Blackfriday atv-de-vanzare.ro
Photo
- - - - -

Prima experienta cu un scuter

133 replies to this topic

#1 robertkiran

robertkiran

scuterist profesionist

• Members
  • 1,543 posts

Posted 16 December 2008 - 06:44 PM

Hai sa punem fiecare aici cum si cand a fost prima experienta cu un scuter. Incep eu. Prima experienta cu un scuter ... a fost astazi, cand l-am rugat pe un amic sa imi imprumute scuterul lui -un Piaggio destul de vechi (contra promisiunii ca voi face si eu acelasi lucru cu ATV-ul:D). Primele impresii:
Am ramas uimit ca desi avea doar 50cmc, jucaria era destul de agila ... ba chiar nervoasa mi s-a parut, avand in cedere ce greutate suporta!
Desi plimbarea s-a facut in curtea unei fabrici ... m-a uimit gestul propietarului scuterului, care nu m-a lasat sa plec fara sa imi pun pe cap casca lui.
Un pic incomoda mi s-a parut pozitia de condus ... parca stai intr-un scaunel.
Cam asta a fost prima mea "plimbare" cu scuterul!

#2 Guest_Alx_*

Guest_Alx_*
  • Guests

Posted 16 December 2008 - 06:51 PM

Prima mea experienta cu un scuter... a fost in drive testul pe care l-am facut inaintea cumpararii lui. Si mie mi s-a parut la fel de agil fata de "motorul" anterior care... parca era un cal mort.

#3 Bogdan_ozzy

Bogdan_ozzy

V.I.P

• V.I.P
  • 1,313 posts

Posted 16 December 2008 - 06:52 PM

Primea mea experienta pe un scuter ,a fost pe un Aprilia sr 50 din 1998 sincer sa fiu mi-a placut enrom de mult . Nu am cazut pentru ca "am dat viteza"cu simt .. .

Nu am cazut nicio data pe strada cu vre-o motocicleta . Doar pe circuit off-road am cazut :) de mai multe ori .

Oricum exista 2 tipuri de scuteristi :
Care au cazut .. si care urmeaza sa cada . ;)

Bafta

#4 robertkiran

robertkiran

scuterist profesionist

• Members
  • 1,543 posts

Posted 16 December 2008 - 06:54 PM

Sunt sigur ca acel Piaggio vechi pe care l-am condus azi nu era asa agil ... cred ca totul se datoreaza faptului ca era primul scuter condus ... emotiei ... teama ca sa nu ii fac ceva rau si sa il stric (nu era al meu, e firesc)... poate de aceea mi s-a parut asa ... rapid!

#5 robertkiran

robertkiran

scuterist profesionist

• Members
  • 1,543 posts

Posted 16 December 2008 - 06:56 PM

Primea mea experienta pe un scuter ,a fost pe un Aprilia sr 50 din 1998 sincer sa fiu mi-a placut enrom de mult . Nu am cazut pentru ca "am dat viteza"cu simt .. .

Nu am cazut nicio data pe strada cu vre-o motocicleta . Doar pe circuit off-road am cazut :) de mai multe ori .

Oricum exista 2 tipuri de scuteristi :
Care au cazut .. si care urmeaza sa cada . ;)

Bafta

Bogdan, sper din tot sufletul sa nu fac parte niciodata din prima categorie :D...

Edited by robertkiran, 16 December 2008 - 06:59 PM.

#6 Guest_Alx_*

Guest_Alx_*
  • Guests

Posted 16 December 2008 - 06:57 PM

@Bogdan: Ai gresit versurile... versurile sunau cam asa: "Motociclistii se impart in doua categorii: cei care au cazut si cei ce or sa cada...."

#7 Guest_divizia_*

Guest_divizia_*
  • Guests

Posted 16 December 2008 - 08:01 PM

Uitati aici ceva foarte util mai ales pentru cei care fac primii pasi pe 2 roti, dar nu numai.... Tutorial de condus motocicleta

#8 Guest_WraiTh_*

Guest_WraiTh_*
  • Guests

Posted 16 December 2008 - 09:00 PM

prima mea experienta a fost cu un scuter, retro, yamaha in 2 timpi, pe care si acum regret ca mi l-au furat (acum 1-2 ani)..
aveam adrenalina foarte crescuta, mai ales ca avea un motor foarte puternic.

#9 Guest_0m3n_*

Guest_0m3n_*
  • Guests

Posted 16 December 2008 - 09:39 PM

eh ... prima exeperienta am avut-o pe la 17 ani cu o honda 50 cc ... modelul nu il mai stiu ... era al unui prieten dar il foloseam zilnic ca el nu putea sa il mai tina la bloc si il lasa la mine la curte :) ... ce vremuri

#10 Guest_roxanna_ghfx_*

Guest_roxanna_ghfx_*
  • Guests

Posted 16 December 2008 - 10:09 PM

Prima mea experienta a foat anul asta in februarie cand mi-am luat Kymco-ul si cateva zile am avut senzatia ca sunt handicapata si n-o sa fiu in veci in stare sa merg pe el. Luam curba cu 10km/h, cu piciorul pe jos si tremuram ca frunza-n vant. Dupa 2 saptamani am cazut si asta m-a ambitionat si mai tare. Dupa 2 luni am inceput sa merg si cu pasager, zilnic prin oras la ore de varf....Si cam asta a fost.
Acum nu stiu daca as mai putea fara 2 roti. :) Singurul meu regret este ca nu mi-am luat mai demult. Nu stiu ce dracu' am pazit. :D

#11 Guest_Fabius_*

Guest_Fabius_*
  • Guests

Posted 17 December 2008 - 01:15 PM

Prima mea experienta, cum am scris si in threadul de prezentare, a fost undeva prin 2002, la mare, cu un scuter piaggio ciao cu pedale. 200.000 de mii de lei vechi costa ora parca :))
Pot spune ca mi-a placut la nebunie din prima, mai ales derapajele pe plaja :))
Nu imi venea sa il mai duc inapoi...
Aveam 13 ani pe atunci :D

#12 Guest_ZaNe94_*

Guest_ZaNe94_*
  • Guests

Posted 18 December 2008 - 11:34 AM

poi prima mea experienta a fost iar la fel ca si fabius, cu u piaggio ciao cand aveam vreo 12 sau 13 ani (cand imi strangeam bani de lingurita) . Scuterul era al unui prieten ce mi l-a dat da pun vechi teren de tenis dezafectat din cartier, dupa ce am facut cateva ture de tern, am crezut ca pot merge mai tare (desigur ma brusca fiecare crestere cat de mica dar brusca a accceleratiei), atunci am accelerat destul de tare si am intrat intr-un gard, amicu meu robert a inceput a rade in hohote, deoarece a pus pariu ca o sa cad sau ma izbesc de ceva, (a castigat 10 mii)... restul zilei mi l-am petrecut tremurand si cerandu-mi scuze de la el chiar daca nu s-a suparat

#13 Guest_paliuca10_*

Guest_paliuca10_*
  • Guests

Posted 25 December 2008 - 06:57 PM

prima calatorie cu un scuter e ca o aventura............parca totul e altfel

#14 Guest_a4ndr3y_*

Guest_a4ndr3y_*
  • Guests

Posted 29 December 2008 - 06:27 PM

Ai dreptate paulica. Prima mea experienta a fost cu un Piaggio, cand aveam 13 ani. Scuterul era a unui prieten mai mare cu 2 ani decat mine. A fost uimitor, si cel mai important lucru este ca nu am cazut sau izbit de vreu-un perete.

#15 Guest_paliuca10_*

Guest_paliuca10_*
  • Guests

Posted 31 December 2008 - 12:26 PM

prima experienta cu un scuter este ca mersul in piciuare, nu te impaci cu echilibrul, stai prost cu directia si daca iti iese ceva in cale iei bordura pe sus

#16 Guest_ZaNe94_*

Guest_ZaNe94_*
  • Guests

Posted 04 January 2009 - 03:36 PM

@Bogdan: Ai gresit versurile... versurile sunau cam asa: "Motociclistii se impart in doua categorii: cei care au cazut si cei ce or sa cada...."

Defapt e "Sunt doua feluri de motociclisti ce merg pe strada/ sunt cei care au cazut si cei care o sa cada" sorry de offtopic

#17 Guest_morph3o_*

Guest_morph3o_*
  • Guests

Posted 04 January 2009 - 06:14 PM

Dupa cum spunea si paliuca mai sus,dupa prima calatorie totul e altfel.

#18 Ciprian-Yamaha

Ciprian-Yamaha

Administrator

• Administrators
  • 5,567 posts

Posted 01 February 2009 - 06:35 PM

Prima experienta a fost la 15 ani cand m-am urcat pe un FB Tornado tunat,atunci am vazut ce poate face un chinezesc cu role usoare :D

Nu am semnatura, a zburat-o vantul.

#19 Guest_Alx_*

Guest_Alx_*
  • Guests

Posted 01 February 2009 - 07:41 PM

Si acum cati ani ai?

#20 Bogdan_ozzy

Bogdan_ozzy

V.I.P

• V.I.P
  • 1,313 posts

Posted 01 February 2009 - 07:44 PM