Jump to content

Salutare, bine ai venit pe scuteristi.ro!

Logheaza-te sau Inregistreaza-te acum sa beneficiezi de toate avantajele forumului. Inregistrandu-te, vei putea sa discuti, sa postezi sa intrebi si sa primesti raspuns de la comunitatea scuteristi.ro.

Close
Blackfriday atv-de-vanzare.ro
Photo
- - - - -

probleme cu vecinii va rog ajutor!

89 replies to this topic

#1 alin_zara

alin_zara

scuterist profesionist

• Members
  • 1,172 posts

Posted 08 May 2013 - 12:42 PM

buna ziua! fratele meu are 10 ani, i-am cumparat un pocket bike si se plimba cu el pe strada, ne-a sarit 2 vecini in cap ca sa respecte programul de liniste de la 14:00-17:00., iar altul sa nu se mai plimbe deloc ca are copil mic. ca va suna la politie daca nu ne potolim. spuneti-mi si mie va rog frumos, exista un asa numit program de respectat la casa? daca vine politia ce face? ce ma sfatuiti sa fac?
Yamaha Aerox project annA! http://www.scuterist...oject-anna.html

#2 wapster

wapster

scuterist senior

• Members
  • 418 posts

Posted 08 May 2013 - 12:55 PM

fal sa nu mai faca zgomot sau dute cu el undeva unde nu deranjaza pe nimeni...
Derbi Atlantis
BMW E36 Coupe

#3 ffllvv_09

ffllvv_09

scuterist avansat

• Members
  • 705 posts

Posted 08 May 2013 - 01:54 PM

eu nu stiu sa existe alt program deliniste inafara de cel de la 22 seara..pana la nu stiu ce ora dimineata,incearca si tu zi-le ca nu exista nici un program ca te-ai interesat,sa vezi daca se linistesc...eu am cross si iti dai seama,suna ca naiba,inca nimeni a comentat nimica despre zgomot,decat pentru altceva ..asa ca..

#4 ffllvv_09

ffllvv_09

scuterist avansat

• Members
  • 705 posts

Posted 08 May 2013 - 01:58 PM

1.
a) se interzice aflarea muncitorilor in incaperile de producere, unde nivelul presiunii sonore este de peste 135db, indiferent de banda de octava.

B) Nivelul Zgomotului in ZONA LOCATIVA nu va depasi 55db in timpul zilei (8-22 ore conform art.357 CCA) si 45 db Timp DE Nopate 22-8 ore, dupa nivelul echivalent si 70 si 60 respectiv dupa cel maximal. Amendamentele in functie de caracterul zgomotului (tonal sau Impulsiv) in ambele cazuri se vor lua in consideratie splimentar (-5db)
c) etc.
NB: conform Reguli si Norme Igienice, da si sa nu uit in timpul zile intre orele 13-14 la fel nu se permite zgomotul din cauza ca se i-a in consideratie ora de odihna si somnul pentru copii.

Acum ar trebuie sa apara intrebarea cam cit e puterea in db:
45 db - se aude destul de bine intr-o discutie simpla
55 db - se aude foarte bine, enorma clasei A a incaperilor de oficii dupa standartele europene
60 db - norma pt intreprinderi
70 db - vorba galagiosa care se aude bine la distanta de 1m ( un metru )

2.
in cazul cind dumneavoastra depuneti plingere sau cerere in privinta combaterii zgomotului la politie, astia ar trebui sa faca chemarea a inspectorului epidemiologic pentru a masura puterea zgomotului in incaperea dumneavoastra, masurarea se face cu aparatul asa numit SONOMETRU, si dupa instalarea lui in incapere apsolut toti iese din apartament cel putin pe 30 min !!!
asta fiind pentru bloc,la casa ma INDOIESC ca ar fi mai strict ..sincer...bafta

#5 alin_zara

alin_zara

scuterist profesionist

• Members
  • 1,172 posts

Posted 08 May 2013 - 03:15 PM

multumesc mult de tot, deci pana la urma nu are ce sa imi faca :D, fiind la casa si se plimba ala mic cu motoreta pe drum

#6 ffllvv_09

ffllvv_09

scuterist avansat

• Members
  • 705 posts

Posted 08 May 2013 - 06:15 PM

asa cred...doar ca daca vin mucosii de politai romani...il vede pe ala micu zice ca ii trebe nu stiu ce nu stiu ce,si daca ii bulangiu v-a poate incarca...

#7 alin_zara

alin_zara

scuterist profesionist

• Members
  • 1,172 posts

Posted 08 May 2013 - 06:30 PM

asa cred...doar ca daca vin mucosii de politai romani...il vede pe ala micu zice ca ii trebe nu stiu ce nu stiu ce,si daca ii bulangiu v-a poate incarca...

am inteles. iti multumesc :).

#8 stivan

stivan

scuterist

• Members
  • 275 posts

Posted 08 May 2013 - 06:48 PM

Si eu stau la casa..si n-am auzit de program de liniste.Am auzit ora de liniste doar la bloc 14:00-17:00 Cred ca au inventat ei, cand mai zic ca cheama politia..invita-i la cheme..si daca tot comenteaza baga-le pumnu-n gura..simplu si usor atunci are motiv sa cheme politia...Multi km celui mic :)

#9 ffllvv_09

ffllvv_09

scuterist avansat

• Members
  • 705 posts

Posted 08 May 2013 - 06:56 PM

Si eu stau la casa..si n-am auzit de program de liniste.Am auzit ora de liniste doar la bloc 14:00-17:00 Cred ca au inventat ei, cand mai zic ca cheama politia..invita-i la cheme..si daca tot comenteaza baga-le pumnu-n gura..simplu si usor atunci are motiv sa cheme politia...Multi km celui mic :)

+1

#10 alin_zara

alin_zara

scuterist profesionist

• Members
  • 1,172 posts

Posted 08 May 2013 - 07:05 PM

asa le-am spus sa o cheme si daca vine ma urc eu pe motoreta. multumesc multumesc :cheers:

#11 redfox01

redfox01

scuterist avansat

• Members
  • 825 posts

Posted 08 May 2013 - 07:09 PM

In primul rand, la 10 ani n-are ce cauta pe strazi cu nici un fel de motorisca. Legea spune clar-sub 16 ani n'ai dreptul de a conduce pe drumuri publice nici un fel de motorisca, indiferent de capacitate cilindrica. Eu zic sa te bucuri ca n-au sunat direct la politie:cheers:
scuterist cu vechime:scoot:

#12 ffllvv_09

ffllvv_09

scuterist avansat

• Members
  • 705 posts

Posted 08 May 2013 - 07:16 PM

redfox,lasand aia de-o parte era vorba despre galagie:)apoi ca umba ala micu ca nu are 16 ani e treaba lor..

#13 Rooby

Rooby

Om de baza

• Moderators
  • 1,077 posts

Posted 08 May 2013 - 07:21 PM

De aceiasi parere cu redfox....daca era vorba despre cineva care circula legal era alta treaba dar asa ca esti "cu musca pe caciula" mai bine stai linistit si nu ii provoca ca ei vor castiga iti garantez ;)...
Cumpar scutere Sibiu!

:moto: Noua mea achizitie, " Kinroad xt200-18"

#14 Babaq139QMB2

Babaq139QMB2

scuterist profesionist

• Members
  • 1,530 posts

Posted 08 May 2013 - 07:22 PM

asa le-am spus sa o cheme si daca vine ma urc eu pe motoreta. multumesc multumesc :cheers:

Sigur nu o sa vrei 10 mil vechi ( 1000 ron ) amenda de tulburarea linistii publice , ca de aia e publica localitatea , sau nu am citit bine ce scriu aia pe net .

A.S.R

#15 alin_zara

alin_zara

scuterist profesionist

• Members
  • 1,172 posts

Posted 09 May 2013 - 06:28 AM

pai si atunci o iau eu si ma plimb cu ea daca ala mic nu are voie.... nu mi se pare corect de ce le-au mai facut daca nu au voie copii cu ele :(

#16 Babaq139QMB2

Babaq139QMB2

scuterist profesionist

• Members
  • 1,530 posts

Posted 09 May 2013 - 02:07 PM

Poket-urile alea suna tare rau , asa sunt ele , poate un loc amenajat cu pista , cum ar fia aia de kart-inguri , AMKART e pe linga Bucuresti si se dau baieti acolo de la kart-uri la KTM , masini cu de toate , se inchiriaza spatiul , are si ambulanta , cafe-bar terasa , nu deranjeaza acolo pe nimeni , ceva de genul asta ma refer sa nu mai ai probleme cu vecinii aia stresati tare .

A.S.R

#17 alin_zara

alin_zara

scuterist profesionist

• Members
  • 1,172 posts

Posted 09 May 2013 - 08:04 PM

suuper :)

#18 stef

stef

Moderator

• Members
  • 541 posts

Posted 10 May 2013 - 06:10 PM

nu e vorba de lege sau ceva de genu'...e vorba doar de bunul simt....totusi,mai doarme lumea la orele alea
Dragi useri, pentru a ne uşura cititul posturilor voastre, sunteţi rugaţi să folosiţi cu încredere semnele de punctuaţie, cum ar fi virgula( , ), punctul( . ), semnul intrebării( ? ), etc. şi să nu mai folosiţi limbajul de mIRC(adică folosirea lui "k" în loc de "ca", "sh" în loc de "ş", etc.) . Dacă vreţi să vă faceţi înţeleşi faceţi un efort şi scrieţi corect. Pentru a nu face topicuri cu acelaşi subiect folosiţi funcţia Search.

#19 fox_runner

fox_runner

scuterist

• Members
  • 212 posts

Posted 11 May 2013 - 12:21 PM

orele de liniste sunt intre orele 22 seara si 06 dimineata.
I like Gilera Runner 2008->>:moto:

#20 Sigmaringen

Sigmaringen

scuterist incepator

• Members
  • 165 posts

Posted 06 June 2013 - 08:57 AM

"alin zara"...."redfox01" are perfectã dreptete....În perimetrul unei localitãþi, strãzile sunt cãi de acces deschise circulaþiei publice ºi pe cale de conseciinþã, conducerea unui vehicul propulsat de orice motor, excluzând forþa fizicã umanã sau animalã, se face numai în condiþiile codului rutier. Sunt drumuri care nu sunt sub incidenþa codului rutier...drumuri de pe câmp, din pãdure (dar atenþie la astea...pot fi inchise total de administratorul fondului forestier)...mai sunt pajiºtile, imaºurile ºi altele de gen, plus pistele amenajate special, unde se pot folosi aceste "scutere de buzunar"....altfel, pentru un minor, conform codului civil, rãspunde pãrintele sau tutorele sau persoana cãruia i-a fost încredinþat, precum ºi angajatorul de fapta salariatului sãu, sau stãpânul pentru animalul al cãrui proprietar este....Mai sunt ºi alte motive de "amendã" înafara codului rutier....legate de legea ordinii ºi liniºtii publice....
Ca idee, pentru frãþiorul de 10 ani, ar fi bine sã-i faci cumva "miniscuterul" sã nu mai scoatã zgomotul infernal pe care-l face un astfel de motor ºi apoi cu "datul pe stradã" atenþie mare sã nu intre el în ceva/cineva sau doamne-fereºte invers.....Un drum de câmp ar fi mult mai bun. ªi la urma urmei, o relaþie bunã cu vecinii, nu stricã niciodatã!

Reply to this topic

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users