Jump to content

Salutare, bine ai venit pe scuteristi.ro!

Logheaza-te sau Inregistreaza-te acum sa beneficiezi de toate avantajele forumului. Inregistrandu-te, vei putea sa discuti, sa postezi sa intrebi si sa primesti raspuns de la comunitatea scuteristi.ro.

Close
Blackfriday atv-de-vanzare.ro
Photo
- - - - -

Honda CBR 125

116 replies to this topic

#1 Mihaie

Mihaie

scuterist junior

• Members
  • 79 posts

Posted 17 February 2013 - 05:48 PM

Buna seara.Doresc in viitor sa imi achizitionez o honda cbr 125cc,adica dupa ce voi da de A1(am 15 ani) .Dupa multe seri nedormite strambatand atat acest forum in lung si in lat despre absolut orice,am ajuns la concluzia ca pt un incepator este motocicleta(daca se poate spune) ideala.Consum mic, fiabilitate ,etc.
Dar totusi ar trebui sa aiba si acest motor si defecte?:bigwink:
Adica ce piese se schimba la acest model cel mai des(cu sansa mare de stricare)

La alte motociclete m-am gandit(derbi gpr50,aprilia rs50/125,dar mi-am schimbat repede parerea dupa ce am aflat parerile voastre despre aceste drujbe :tooth:

#2 LaurX82

LaurX82

Scuterist Profesionist

• Members
  • 4,539 posts
  • LocationGalati

Posted 17 February 2013 - 06:14 PM

CBR 125cc stiu ca e o motocicleta foarte fiabila si buna si la consum, problema ca are rotile cam subtiri dar si cam mica, dar nu cred ca e problema asta... Si in primul rand e HONDA, acu mdepinde de la cine o cumperi... :)

#3 Mihaie

Mihaie

scuterist junior

• Members
  • 79 posts

Posted 17 February 2013 - 07:09 PM

CBR 125cc stiu ca e o motocicleta foarte fiabila si buna si la consum, problema ca are rotile cam subtiri dar si cam mica, dar nu cred ca e problema asta... Si in primul rand e HONDA, acu mdepinde de la cine o cumperi... :)

De mica nu ii problema....Dar la roti ce dezavantaj am daca sunt subtiri?Nu o sa pot lasa in jos in curbe ca aia din curse? :) Sau..?

Mersi pt raspuns!!

#4 Guest_71g3r_*

Guest_71g3r_*
  • Guests

Posted 17 February 2013 - 07:18 PM

Un dezavantaj pentru cbr125 ar fi instabilitatea (din pct meu de vedere) adica rotile sunt prea subtiri si nu ai stabilitate pe ele.
Eu ti-as recomanda sa iti cumper o yamaha yzf r125.

#5 Mihaie

Mihaie

scuterist junior

• Members
  • 79 posts

Posted 17 February 2013 - 08:58 PM

Un dezavantaj pentru cbr125 ar fi instabilitatea (din pct meu de vedere) adica rotile sunt prea subtiri si nu ai stabilitate pe ele.
Eu ti-as recomanda sa iti cumper o yamaha yzf r125.

Din cate am vazut este mai scumpa decat CBR, eu fiind nevoit sa ma incadrez pe undeva la 1200 euro maxim..

Sa pun cauciucuri ceva mai mari pe Honda, am impresia ca nu-i legal...

Astept si alte raspunsuri(pret piese,intretinere etc.)

#6 cosmax_yo

cosmax_yo

scuterist senior

• Members
  • 326 posts

Posted 19 February 2013 - 06:57 PM

Daca vrei o bicicleta cu motor cumpara-ti un CBR 125.
Singurul avantaj la aceasta motocicleta este consumul mic!
Eu zic sa te gandesti bine,sa mai astepti ceva timp sa iti iei un yzf r125.
Daca nu poti astepta gandeste-te si la un RS125 bine intretinut.

#7 LaurX82

LaurX82

Scuterist Profesionist

• Members
  • 4,539 posts
  • LocationGalati

Posted 19 February 2013 - 08:57 PM

Omu a cerut ceva fiabil bun pentru incepatori, nu mai veniti voi cu RS-uri si alte chesti...

#8 Bogdanel

Bogdanel

scuterist profesionist

• Members
  • 3,130 posts

Posted 20 February 2013 - 10:39 AM

Laure daca rs ti se pare prea tare inseamna ca degeaba ai A`u ala si te dai atata mare pe aici.
Mane cum spun baieti,daca vrei ceva sa te simti bine ori r125 baby r1:)) ori rs125...nu te incurca cu cbr`u ca dupa maxim 2 luni il vei da.
Frumos ee sa ai suprematia!:dribble:
A fost odata!;x ->http://i999.photobuc...n383/anigif.gif <-

Sunt ca paracetamolul,care nu ma inghite sa ma s*ga!!!!:cheers:

#9 Mihaie

Mihaie

scuterist junior

• Members
  • 79 posts

Posted 20 February 2013 - 11:22 AM

Laure daca rs ti se pare prea tare inseamna ca degeaba ai A`u ala si te dai atata mare pe aici.
Mane cum spun baieti,daca vrei ceva sa te simti bine ori r125 baby r1:)) ori rs125...nu te incurca cu cbr`u ca dupa maxim 2 luni il vei da.

De ce zici ca dupa 2 luni il voi da? Ma voi plictisi cu el ca nu prinde mai mult de 120-130km/h ?
Stai linistit , nici nu trebuie sa prinda mai mult..E perfect !

#10 dany_gifx

dany_gifx

scuterist profesionist

• Members
  • 1,558 posts

Posted 20 February 2013 - 11:26 AM

daca tot cumperi ceva, cumpara ceva bun, rs125 sau yzf r125
]

#11 LaurX82

LaurX82

Scuterist Profesionist

• Members
  • 4,539 posts
  • LocationGalati

Posted 20 February 2013 - 01:26 PM

Stai tu linistit ca am mers cu motoare chiar si NSR125 care nu e diferenta de RS125, dar acel RS nu prea e asa fiabil si consuma mult si oricum nu prea poate un incepator sa mearga pe asa ceva mai ales daca e delimitat.
Da R125 e mai frumos mai alfel decat cbr, dar cred e si mai scump. Pare mai a motor. Asta daca e 4T da merita si asa parca sunt.

Eu am un asa motoreta mica slaba bicicleta cum zic uni, dar nu m-am plictisit de ea, chiar daca prinde cam 90-100km/h si cand bate vantu din fata e belea MARE si la un drum drept lung te plictisesti, dar asta e viata si soarta :)

Si btw Bogdanel, nu eu sunt ala ca ma dau mare ca am mers cu R6 R1 busa X5 "X7" si altele :))

#12 florinash

florinash

Banned

• Banned
  • 1,282 posts

Posted 20 February 2013 - 04:17 PM

De ce zici ca dupa 2 luni il voi da? Ma voi plictisi cu el ca nu prinde mai mult de 120-130km/h ?
Stai linistit , nici nu trebuie sa prinda mai mult..E perfect !

El te sfatuieste ca o sa te plictisesti de el in sensu nu de vitezana, ci in sensu ca e prea subtire e urat cu rotile acelea , am gasit yahama yzf r125 la 1200 euro
Deci nu te grabi sa iei un cbr
De vanzare Kymco Agility 50 ! Pret bomba !!!
ID :vachem13@yahoo.com
Nr:0736485088

:cheers:

#13 Mihaie

Mihaie

scuterist junior

• Members
  • 79 posts

Posted 20 February 2013 - 06:20 PM

daca tot cumperi ceva, cumpara ceva bun, rs125 sau yzf r125

Si vrei sa spui ca rs125 ii ceva bun? Hai,yzf merge,pacat de pret...Dar rs?!...

#14 Mihaie

Mihaie

scuterist junior

• Members
  • 79 posts

Posted 20 February 2013 - 06:26 PM

El te sfatuieste ca o sa te plictisesti de el in sensu nu de vitezana, ci in sensu ca e prea subtire e urat cu rotile acelea , am gasit yahama yzf r125 la 1200 euro
Deci nu te grabi sa iei un cbr

Ok,daca in momentul in care o sa am banii o sa gaseesc un yzf , o sa vad...Dar daca nu,o sa fiiu propietar de Cbr

#15 gabypiaggio

gabypiaggio

scuterist profesionist

• Members
  • 2,171 posts

Posted 20 February 2013 - 06:43 PM

Eu zic sa mergi pe 4t din mai multe motive : ai un consum mic , motoru te tine mai mult ca km daca ai grija de el si multe altele. Eu zic sa obtezi pentru cbr, acea motocicleta are rotile subtiri tocmai ca sa aiba stabilitate ..cititi si documentativa inainte sa ziceti ca rotile subtiri ofera instabilitate , poate pentru un CBR1000rr ofera dar pentru crb125 cu 14cai ii da un + ! Multi dintre cei care au comentat ca nu e ok nici macar nu au mers cu asa ceva si daca nu le place cum arata gata e prost ..nu-ti lua etc...
:scoot:

#16 Mihaie

Mihaie

scuterist junior

• Members
  • 79 posts

Posted 20 February 2013 - 07:30 PM

Eu zic sa mergi pe 4t din mai multe motive : ai un consum mic , motoru te tine mai mult ca km daca ai grija de el si multe altele. Eu zic sa obtezi pentru cbr, acea motocicleta are rotile subtiri tocmai ca sa aiba stabilitate ..cititi si documentativa inainte sa ziceti ca rotile subtiri ofera instabilitate , poate pentru un CBR1000rr ofera dar pentru crb125 cu 14cai ii da un + ! Multi dintre cei care au comentat ca nu e ok nici macar nu au mers cu asa ceva si daca nu le place cum arata gata e prost ..nu-ti lua etc...

Mersi!!!

#17 florinash

florinash

Banned

• Banned
  • 1,282 posts

Posted 20 February 2013 - 08:07 PM

Si man scuze ca ma bag dar tu in ce ai opta ?
Yamaha Yzf r125
Honda cbr 125
Sincer!
De vanzare Kymco Agility 50 ! Pret bomba !!!
ID :vachem13@yahoo.com
Nr:0736485088

:cheers:

#18 gabitzu_boss

gabitzu_boss

scuterist

• Members
  • 221 posts

Posted 20 February 2013 - 09:07 PM

consumu ar trebui sa fie cam lafel la ambele modele dar Yamaha Yzf r125 arata muuult mai bine si daca nu ma insel sunt mai performante decat honda. totusi...yamaha face si atv-uri super bune;)

#19 Mihaie

Mihaie

scuterist junior

• Members
  • 79 posts

Posted 20 February 2013 - 09:18 PM

Si man scuze ca ma bag dar tu in ce ai opta ?
Yamaha Yzf r125
Honda cbr 125
Sincer!

Normal ca Yzf!!Daca o voi gasi in max.1100-1200 euro...
Daca nu, CBR-ica :)
Alegerea e in:scoot::scoot: functie de banii!! Fiecare dupa posibilitati...

:scoot:

#20 Bogdanel

Bogdanel

scuterist profesionist

• Members
  • 3,130 posts

Posted 20 February 2013 - 09:19 PM

daca te tine buzunarul cumpara`ti rs125 4t..alta viata,si laure nu ma dau mare,eu nu stau la tsara ca tine sa nu am ocazie sa merg,vezi ca incerci sa fii smecher cu x7...care e x6..daca esti bo$$ de bo$$ zi`mi si mie cate locuri are un x6,atat!;)
Oricum sa stii ca cbr`u asta nu e chiar mama fiabilitati,nu e foarte bun si ciclistica mai mult de cat proasta,ti-am zis ori r125(baby r1:))) ori rs125...nu 2t daca tsi se pare paraitoare...cauta 4t.
Stiu asta ptr ca a avut cineva asa ceva,si l-a vandut ptr un rs125.
Frumos ee sa ai suprematia!:dribble:
A fost odata!;x ->http://i999.photobuc...n383/anigif.gif <-

Sunt ca paracetamolul,care nu ma inghite sa ma s*ga!!!!:cheers:

Reply to this topic

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users