Jump to content

Salutare, bine ai venit pe scuteristi.ro!

Logheaza-te sau Inregistreaza-te acum sa beneficiezi de toate avantajele forumului. Inregistrandu-te, vei putea sa discuti, sa postezi sa intrebi si sa primesti raspuns de la comunitatea scuteristi.ro.

Close
Blackfriday atv-de-vanzare.ro
Photo
- - - - -

Prese ambielaj piaggio !

427 replies to this topic

#1 cristysefu94

cristysefu94

Moderator

• Members
  • 2,279 posts

Posted 23 November 2012 - 07:24 PM

Poate sa mi zica cineva dimensiunea fixa a preselor pt montarea ambielajului ? dimensiunea lor , ca sa fie cat de cat centrat dupa doar rectificata eroarea .

#2 cristysefu94

cristysefu94

Moderator

• Members
  • 2,279 posts

Posted 23 November 2012 - 07:40 PM

ceva in genu asta ... ar cineva homemade sau ceva ?

Attached Thumbnails

• Buzzetti_Crankshaft_Installation_Tool.jpg

#3 Mansarda22

Mansarda22

scuterist senior

• Members
  • 473 posts

Posted 24 November 2012 - 12:07 PM

Daca vrei sa schimbi rulmentii la ambielaj fara prese ca de facut sunt cam greu sa le faci tu pui rulmentii pe ambielaj cat de cat ficsi cauti o teava cat sa fie cam la aceasi marime cu inelul interior al rulmentului si bati in rulment pana se duce pana la capat la fel faci si pe cealalta parte dupa bagi ambielajul cu tot cu rulmenti la congelator ii lasi peste seara dupa a doua zi incalzesti carterele amandoua cu un arzator si dai drumul la abielaj in locasurile pt rulmenti dar ai grija trebuie sa te misti repede ca daca se incalzeste rulmentul si se dilata trebuie sa bati in ambielaj ca sa il pui pe pozitie, dupa aceia strangi suruburile verifici daca merge ambielajul usor si aia e.Bafta
Vespa Et2 80cc :moto:
Mobra Hoinar :scoot::dribble:
:biggrin2:

#4 xxl

xxl

scuterist profesionist

• Members
  • 1,594 posts

Posted 24 November 2012 - 01:44 PM

rulmentii se monteaza in carter prima data....si se pot monta prin bataie..sau prin incalzirea carterului....se monteaza rulmentii in cartere apoi se baga ambielajul in carterul mare...apoi se pune carterul mic...si se aduna cu aj sururburilor stranse in cruce...
:moto: E pentru cunoscatori,pentru pasionati,pentru cei ce calca frana numai cand sunt obligati :scoot:

#5 bogdanel_rxb

bogdanel_rxb

scuterist profesionist

• Members
  • 1,790 posts

Posted 24 November 2012 - 03:26 PM

rulmentii se monteaza in carter prima data....si se pot monta prin bataie..sau prin incalzirea carterului....se monteaza rulmentii in cartere apoi se baga ambielajul in carterul mare...apoi se pune carterul mic...si se aduna cu aj sururburilor stranse in cruce...

10+ asta este explicatia corecta
:scoot::moto:SUZUKI GS 500 VIOLETA:moto:

http://www.scuterist...-nrg-power.html

#6 Mansarda22

Mansarda22

scuterist senior

• Members
  • 473 posts

Posted 24 November 2012 - 04:34 PM

Eu am zis cum am facut eu m-am gandit ca asa e mai bn deoarece nu am cum sa bag ambielajul dupa si am facut si cum ai zis tu dar imi mergea ambielaju greu. Acum tu faci dupa cn consideri ca e mai bn desi tind sa cred ca e mai bn cum a zis xxl are mai multa experienta presupun deci fa ca el.Bafta

#7 xxl

xxl

scuterist profesionist

• Members
  • 1,594 posts

Posted 24 November 2012 - 06:53 PM

tie iti mergea greu ambielajul pentru ca nu se centra corect....in timpul in care strangi suruburile la carter bati in capetele la ambielaj cu un ciocan de caiciuc si se aseaza perfect... Cum i-ai montat tu direct pe ambielaj se monteaza in fabrica cand face scuterul...dau au niste metode foarte complicate...se monteaza in ulei incins..etc..
:moto: E pentru cunoscatori,pentru pasionati,pentru cei ce calca frana numai cand sunt obligati :scoot:

#8 Mansarda22

Mansarda22

scuterist senior

• Members
  • 473 posts

Posted 24 November 2012 - 07:57 PM

tie iti mergea greu ambielajul pentru ca nu se centra corect....in timpul in care strangi suruburile la carter bati in capetele la ambielaj cu un ciocan de caiciuc si se aseaza perfect... Cum i-ai montat tu direct pe ambielaj se monteaza in fabrica cand face scuterul...dau au niste metode foarte complicate...se monteaza in ulei incins..etc..

asta e... dar ca sa mearga usor am facut o garnitura de clingherit cu mastic dala si mergea usor... daca nu am stiut,, oricum trebuiesc schimbati pt ca s-au stricat si face ca toate alea daca,, nu a avut cine sa imi spuna cum se face corect ... macar acum stiu.

#9 xxl

xxl

scuterist profesionist

• Members
  • 1,594 posts

Posted 25 November 2012 - 02:05 PM

Deci sa iti explic cum montez eu ambielajul la piaggio
1-cureti bine carterele
2-incalzesti carterul mare(il poti incalzi si pe aragaz daca nu ai alta posibilitate)
3-bagi rulmentul in carterul mare, si il bati usor cu un ciocan de cauciuc sau daca nu ai cu un ciocam normal dar pui un lemn pe rulment si bati in lemn
4-incalzesti carterul mic si faci aceiasi operatie ca si la celalant
5-dupa ce rulmentii sunt montati in cartere in ungi cu putin ulei de amestec 2t
6-iei ambielajul pe care il bagi in carterul mare, i sa intre putin cam greu...aici ai doua posibilitati ori bati usor in el si intra, ori iei un capat de chieie tubulara sau o teava pe care o bagi pe axul ambialajului unde vine vaiatorul, apoi pui piulita de la variator si o strangi astfel tragi ambielajul si intra fara a fi nevoie sa bati in el
7- dupa ce ambielajul este montat in carterul mare iei carterul mic care este cu rulmentul in el si te apuci sa aduni carterele...pui carteru' mic si bati usor in el la fel cu ciocan de cauciuc sau cu ciocan normal si un lemn....il bati aproape pana se imbina carterele
8-pui suruburile la carter si le stragi usor in cruce...le strangi putin apoi bati in capetele la ambielaj ca sa se aseze bn la locul lui....apoi le mai strangi umpic....mai bati iara in abielaj ..si tot asa pana se imbina carterele si se strang acele suruburi de tot. nu uita sa pui silicon pe cartere inainte de a le monta....
9- dupa ce au adunat carterul montezi semeringurile....pe care le ungi cu putin ulei..aici trebuie sa ai grija sa le bagi drept si nu prea mult k sa iasa in carter in partea cealanta ca dupaia va trebui sa desfaci iara carterul.
Si cam asa am facut eu tot timpu la toate scuterele piaggio si nu am avut probleme....poate dupa ce il montezi ambielajul sa se invarta putin mai greu dar invarti putin cu mana de el de cateva ori si o sa vezi ca se invarte din ce in ce mai usor....sau ii dai cateva pedale si se va invarte normal....in mod normal ar trebui sa se invarta usor din prima....dar nu iti fa griji nici daca se invarte la inceput putin mai greu...

Si nu am inteles unde ai facut tu garnitura de clingherit? la cartere??daca ai facut la cartere sper ca ai facut din clingherit dela subtire dar la piaggio nu se pune garnitura intre cartere nici in fabrica...pune silicon rosu....dac ai facut o garnitura groasa ambielajul isi poate face joc in carter pt ca e o distanta mai mare si rulmentii cu tot cu ambielaj se pot misca in stanga-dreapta...isi fac joc axial.....astaam patito la un scuter chinezesc din cauza carterelor prost facute...

#10 aeroxgj

aeroxgj

scuterist senior

• Members
  • 495 posts

Posted 25 November 2012 - 04:50 PM

Asa se procedraza cu rulmentii:
1. Se baga ambielajul in congelator cam 30 de minute
2. Se incalzesc rulmentii bagati in ulei intr-un vas de metal la o sursa de caldura (aragaz)
3. Se ia ambielajul din congelator se tine cu o mana in pozitie verticala, apoi se ia un rulment de preferat cu un patent se baga pe axul ambielajului va intra singur la locul lui fara a se mai bate in el, cu al doilea rulment se procedeaza la fel
4. Se incalzeste putin carterul mic va intra la fel fara a mai bate (se va astepta sa se raceasca rulmenti)
5. Se da cu silicon pe carterul mic
6. Se incalzeste carterul mare si se cupleaza ambele cartere, dar la aceasta procedura trebuie rapiditate in caz ca nu intra din prima apasare se baga o teava pe axul ambielajului pe partea cu transmisia si se trage prin infiletarea piulitei, deci la montaj nu se foloseste nici-un fel de ciocan eu asa procedez bafta

#11 razvvy09

razvvy09

scuterist senior

• Members
  • 483 posts

Posted 25 November 2012 - 04:51 PM

mersi xxl chiar aveam nevoie...o sa foloseasca la multi tutorialul tau :D 10+ pt xxl
Toata treaba-i din bobina n-ai curent n-ai nici lumina :))

#12 Mansarda22

Mansarda22

scuterist senior

• Members
  • 473 posts

Posted 25 November 2012 - 06:00 PM

eu am pus garnitura aceia din clingherit deoarece mergea ambielajul greu inainte sa ii puyn garnitura am facut la fel cumn ai spus tu mai sus si tot mergea greu si ca sa nu mai mearga greu am pus acea garnitura groasa sa zic de 1mm cu silicon pe ea si a mers fara probleme doar ca l-am tinut in forja asta fvara pe caldurile alea vreo 10 km am avut si ulei prost in el pt ca ramasesem fara ulei si de atunci face urat am desfacut capacul de la transmisie si variator si am miscat de ambielaj sus jos si se aude un tacanit plus ca se simte si la mana jocul pe care il are si cand am pus rulmentii atunci nu am luat firma am luat rulmenti de 50 de lei si nu am facut nici rodaj si la nici 100 de km facuti cu ei am bagat set de 80 si s-au dus..

#13 xxl

xxl

scuterist profesionist

• Members
  • 1,594 posts

Posted 25 November 2012 - 06:16 PM

mersi xxl chiar aveam nevoie...o sa foloseasca la multi tutorialul tau :D 10+ pt xxl

acum fiecare monteaza rulmentii dupa metoda lui...si cum spunel cel de mai sus la metoda lui trebuie rapiditate...ceea ce un incepator nu are..de acceea cred ca s-ar descurca mai bine cu metoda mea..acum fiecare cum poate ..;)
si pt cei care nu inteleg si vor si un film detaliat despre montarea ambielajului la Piaggio uitati aici

#14 cristysefu94

cristysefu94

Moderator

• Members
  • 2,279 posts

Posted 25 November 2012 - 10:03 PM

Multumesc pt sfaturi ... am schimbat de multe ori ambielaj/rulmenti , dar de fiecare data duceam la cineva carteru si mi l imbina , acum numai ma pot duce la acel om ... si trb sa il fac singur ... exista vreo distanta intre carte si ambielaj , ma refer la centrare ..?

#15 xxl

xxl

scuterist profesionist

• Members
  • 1,594 posts

Posted 26 November 2012 - 09:28 AM

normal k exista o dist intre carter si ambielaj....dac nu ar freca ambielajul pe carter...ce dist nu am de unde sa stiu....oricum vezi filmuletul k acolo iti arata exact cum tr sa faci

#16 cristysefu94

cristysefu94

Moderator

• Members
  • 2,279 posts

Posted 27 November 2012 - 03:18 PM

multumesc pt sfaturi :D :cheers:

#17 Monday23

Monday23

Member

• Members
  • PipPip
  • 24 posts

Posted 10 January 2018 - 01:40 AM

Hll20180110

ugg boots canada   air max 2018   pandora charms sale clearance   oakley sunglasses   adidas yeezy boost   canada goose jackets uk   kate spade outlet   kate spade   adidas nmd   canadian goose   coach factory outlet   pandora charms   ferragamo outlet   canada goose jackets   canada goose uk   ralph lauren uk   jordan retro   ugg outlet   mulberry uk   ugg boots   coach outlet   uggs outlet   longchamp uk   coach factory outlet   ugg outlet   pandora jewelry   ugg boots for women   louis vuitton outlet   louis vuitton   ugg boots on sale   pandora jewelry outlet   pandora charms sale clearance   uggs   coach factory outlet   coach handbags   supreme clothing   hermens bags   uggs   nike outlet store   cheap ray ban sunglasses   air jordans   uggs canada   ray ban sunglasses   christian louboutin outlet   ugg boots   pandora store   ugg outlet   kate spade outlet   ralph lauren uk   coach outlet   pandora charms sale   ugg outlet   oakley sunglasses   fitflops sale clearance   ugg shoes   discount oakley sunglasses   supreme new york   nike store   canada goose uk   adidas yeezy boost   coach factory outlet   coach canada   michael kors outlet   hermes handbags   ray ban sunglasses   pandora charms   air max 2018   cheap jordans   mulberry outlet   ugg boots   canada goose uk   uggs outlet   adidas outlet   fitflops   michael kors outlet   canada goose   adidas shoes   coach factory outlet   ugg outlet   jordan shoes   canada goose outlet   coach outlet store online   tory burch outlet store   oakley sunglasses   coach outlet   timberland boots outlet   adidas shoes   moncler jackets   nfl jerseys wholesale   fitflops sale   michael kors outlet   pandora jewelry   canada goose outlet   polo outlet   canada goose sale   ralph lauren outlet   moncler jackets   ralph lauren outlet   adidas outlet   kate spade outlet store   nike shoes   cheap ray ban sunglasses   ugg outlet   supreme clothing   christian louboutin outlet   michael kors outlet   coach factory outlet   tory burch outlet   canada goose outlet   canada goose   ralph lauren outlet   coach outlet   moncler jackets   nmd adidas   north face jackets   uggs outlet   kate spade outlet store   adidas yeezy   adidas outlet   michael kors outlet clearance   north face outlet   michael kors   pandora   michael kors outlet   mbt   air jordan shoes   polo ralph lauren outlet   adidas nmd   ray ban sunglasses   cheap oakley sunglasses   jordans   michael kors outlet online   coach factory outlet   oakley sunglasses sale   pandora jewelry   adidas superstar   moncler   adidas   polo outlet   philipp plein shirt   burberry outlet   burberry outlet   ugg boots   ugg outlet   ralph lauren outlet   adidas yeezy   north face outlet online   ferragamo shoes   nike outlet   adidas yeezy boost   coach factory outlet   birkenstock sandals   canada goose outlet   air max 97   burberry outlet canada   ralph lauren outlet   ugg outlet   cheap jordans free shipping   polo ralph lauren outlet   ugg boots   ugg outlet   coach factory outlet   salvatore ferragamo shoes   ralph lauren outlet   yeezy boost   nmd shoes   kate spade outlet   yeezy boost   canada goose jackets   coach outlet   michael kors outlet   ralph lauren outlet   ralph lauren outlet   timberland boots   uggs   coach outlet   pandora charms sale clearance   oakley sunglasses   ugg boots on sale   cheap uggs   burberry outlet store   ugg outlet   louboutin shoes   nike shoes   ultra boost   michael kors outlet   nike shoes for men   mbt shoes   north face outlet   polo ralph lauren outlet online   ugg outlet   canada goose clothing   hermes handbags   air jordan shoes   pandora outlet   coach outlet   canada goose outlet   michael kors outlet   jordan shoes   ugg boots   ralph lauren outlet   mulberry handbags   ugg outlet   pandora charms   adidas shoes   ralph lauren uk   coach factorty outlet   michael kors outlet online   michael kors outlet clearance   ugg outlet online   jordan retro 11   ugg outlet   ralph lauren   adidas yeezy   pandora charms   burberry   coach outlet   birkenstocks   nike shoes   north face outlet   ralph lauren   canada goose outlet   louis vuitton outlet store   ugg boots   air max 97   coach factory outlet   ugg outlet   michael kors canada   adidas yeezy   cheap jordans   adidas shoes   ugg australia   moncler uk   canada goose outlet   michael kors handbags   christian louboutin   ralph lauren sale clearance   canada goose outlet   michael kors outlet store   adidas nmd   cheap ray ban sunglasses   adidas yeezy   valentino shoes outlet   coach canada   yeezy boost   mbt shoes   red bottoms   canada goose outlet   cheap ugg boots   coach outlet store   coach outlet online   ugg boots   oakley sunglasses   coach outlet store online clearances   coach outlet   michael kors outlet clearance   canada goose jackets   air max 2017   cheap jordans   yeezy boost   louis vuitton outlet   fitflops   fitflops   red bottoms shoes   hermes birkin   uggs clearance   coach factory outlet online   michael kors outlet   canada goose uk   philipp plein outlet   moncler outlet   ugg boots   moncler coats   fred perry polo   canada goose   air jordans   coach outlet   burberry sale   polo ralph lauren outlet online   ugg outlet   canada goose outlet   ugg boots   louis vuitton outlet online   adidas nmd   doudoune moncler   coach outlet store   ugg shoes   coach factory outlet online   polo ralph lauren outlet online   cheap uggs   louboutin shoes   hermes bags   kate spade handbags   canada goose jackets   fred perry   ugg outlet   moncler outlet   longchamp handbags   coach outlet   canada goose   coach outlet   ralph lauren outlet   kate spade handbag   louis vuitton outlet online   michael kors factory outlet   coach outlet store   harden vol 1   ralph lauren outlet   the north face   ugg boots   michael kors handbags   canada goose sale   columbia sportswear   polo ralph lauren   ugg outlet   mulberry bags   coach outlet   north face jackets   moncler   coach factory outlet   michael kors outlet   pandora charms   ugg sale   cheap mlb jerseys china   pandora charms uk   cheap nfl jerseys   pandora charms sale   moncler outlet   ray ban sunglasses   timberland outlet   hermes outlet   polo ralph lauren outlet   jordan shoes   michael kors outlet clearance   polo ralph lauren outlet online   canada goose jackets   salvatore ferragamo   nike zoom   coach outlet store   coach outlet   michael kors outlet   cheap nfl jerseys   valentino shoes   gucci handbags   michael kors outlet   ray ban sunglasses   timberland boots   michael kors outlet   moncler outlet   burberry outlet   ralph lauren uk   pandora charms   adidas superstar   polo ralph lauren outlet online   uggs canada   nike outlet online   longchamp outlet   yeezy boost 350   canada goose sale   longchamp outlet online   ugg outlet   michael kors outlet online   canada goose jackets   coach outlet   pandora charms   michael kors uk   pandora jewelry   canada goose outlet   coach outlet   moncler jackets outlet   michael kors outlet   cat boots   louis vuitton outlet   kate spade bags   canada goose jackets   supreme clothing   coach outlet   cheap oakley sunglasses   moncler jackets   michael kors outlet clearance   ugg ustralia   pandora outlet   cheap jordans   canada goose uk   moncler outlet   ray ban sunglasses discount   coach outlet store   moncler outlet   christian louboutin   longchamp outlet   coach factory outlet   ugg boots   polo ralph lauren outlet   nike air max   michael kors outlet   coach outlet   coach outlet   pandora charms   ralph lauren outlet   cheap mlb jerseys   coach outlet   cheap ray bans   coach outlet online   michael kors canada   canada goose outlet   louis vuitton outlet store   canada goose outlet   nike outlet store   yeezy 350 boost   red bottom shoes   canada goose coats   ugg outlet store   coach factorty outlet   canada goose outlet   canada goose outlet   canada goose outlet   pandora outlet   yeezy boost   canada goose outlet   nmd adidas   christian louboutin outlet   cheap jordans for sale   coach bags   nike air max   nfl jerseys wholesale   longchamp handbags   adidas shoes   ugg boots   michael kors handbags   north face jackets   fitflops sale clearance   moncler jackets   polo ralph lauren outlet   hermes handbags   cheap jordans   nike outlet   ralph lauren outlet   canada goose   michael kors outlet store   canada goose sale   coach factory outlet   canada goose outlet   adidas campus   cheap uggs   cheap uggs   canada goose jackets   canada goose   cheap nfl jerseys   ralph lauren sale clearance   coach outlet   kate spade   michael kors outlet   gucci outlet   nike outlet   oakley sunglasses   ugg outlet   pandora jewelry   north face jackets   canada goose hll20180110

#18 diolegen

diolegen

scuterist profesionist

• Members
  • 3,692 posts

Posted 10 January 2018 - 01:48 AM

ivyaegynrv http://617jnx.v-popku-xxx.info/ http://853-cmgb.v-popku-xxx.info/ http://onmyh-151.v-popku-xxx.info/ http://huiimulti.18beta.info/ http://263-supe.18beta.info/ http://273-oigp.18beta.info/ http://832-file.18beta.info/ http://emacg455.18beta.info/ http://headsilly.18beta.info/ http://347zebo.18beta.info/ http://vintagexqnas.18beta.info/ http://stars-523.18beta.info/ http://18821.18beta.info/ http://571blowjob.18beta.info/ http://utlgch.18beta.info/ http://adult-beauty.18beta.info/ http://celebrity-qultww.vpisechku.info/ http://ee-m.vpisechku.info/ http://first-nassu.vpisechku.info/ xpnbgrxukq http://dubyuhdubyuhdubyuh.533.com.tw/viewthread.php?tid=11874415&extra= http://aonesplongee.fr/forum/viewtopic.php?f=6&t=16687&p=176359 http://machenike1.com/forum.php?mod=viewthread&tid=94&pid=692748&page=341&_dsign=488addf6&extra=page%3D1#pid692748 http://bezdotykoweforum.pl/showthread.php?tid=95&pid=107864#pid107864 http://www.arkeologlardernegist.org/forum-arkeoloji/viewtopic.php?pid=77064#p77064

#19 apeklytype

apeklytype

scuterist profesionist

• Members
  • 5,129 posts

Posted 10 January 2018 - 02:10 AM

gsdkzltwdl http://beauti-jcy.18teenmax.info/ http://cowrong.18teenmax.info/ http://gape-pbku.18teenmax.info/ http://hardcore-show.18teenmax.info/ http://uuddlady.18teenmax.info/ http://actual-porevo.18freexxx.info/ http://afp.18freexxx.info/ http://blondesrolik.18freexxx.info/ http://gtsxs720.18freexxx.info/ http://univer-yflop.18freexxx.info/ http://pvxd-261.18freexxx.info/ http://236-up.18freexxx.info/ http://ovxrk858.18freexxx.info/ http://30-vf.18freexxx.info/ http://flv.18freexxx.info/ ojjprtuoii http://www.517gal.com/forum/forum.php?mod=viewthread&tid=119788&extra= http://forum.kagamasumut.org/viewtopic.php?f=9&t=231385 http://jetcraft.netsons.org/forum/viewtopic.php?f=24&t=179254

#20 Jamtritte

Jamtritte

scuterist profesionist

• Members
  • 6,134 posts

Posted 10 January 2018 - 02:38 AM

zlxomatnrx http://beauti-jcy.18teenmax.info/ http://cowrong.18teenmax.info/ http://gape-pbku.18teenmax.info/ http://hardcore-show.18teenmax.info/ http://uuddlady.18teenmax.info/ http://actual-porevo.18freexxx.info/ http://afp.18freexxx.info/ http://blondesrolik.18freexxx.info/ http://gtsxs720.18freexxx.info/ http://univer-yflop.18freexxx.info/ http://pvxd-261.18freexxx.info/ http://236-up.18freexxx.info/ http://ovxrk858.18freexxx.info/ http://30-vf.18freexxx.info/ http://flv.18freexxx.info/ ungpyllyaj http://www.parttimewoodworker.com/showthread.php?108-vumimhjp&p=215371&posted=1#post215371 http://yonggu123.com/forum.php?mod=viewthread&tid=234250&extra= http://radiolafamilia.net/radioforo/viewtopic.php?f=6&t=76357

Reply to this topic

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users