Jump to content

Salutare, bine ai venit pe scuteristi.ro!

Logheaza-te sau Inregistreaza-te acum sa beneficiezi de toate avantajele forumului. Inregistrandu-te, vei putea sa discuti, sa postezi sa intrebi si sa primesti raspuns de la comunitatea scuteristi.ro.

Close
Blackfriday atv-de-vanzare.ro
* - - - - 1 votes

Soferii din trafic

378 replies to this topic

#1 Guest_WraiTh_*

Guest_WraiTh_*
  • Guests

Posted 23 July 2008 - 05:42 PM

de 1 zi de cand am scuterul am remarcat ca in trafic sunt si soferi cu obraz si mai este o categorie de soferi nesimtiti, care se cred cu mult superiosi scuteristilor si nu ii respecta deloc...

#2 Guest_iskander_*

Guest_iskander_*
  • Guests

Posted 23 July 2008 - 05:44 PM

mie mi se par scuteristii destul de periculosi si neatenti :P

#3 Guest_WraiTh_*

Guest_WraiTh_*
  • Guests

Posted 23 July 2008 - 06:59 PM

nu ii poti clasifica pe toti uitandu-te la cei care nu cunosc regulile si ii vezi pe la stiri :))

#4 Deesse

Deesse

scuterist senior

• Members
  • 450 posts

Posted 23 July 2008 - 07:33 PM

teoria mea e asa:
a.exista soferi cu mult bun simt si soferi cu multa nesimtire.
b.exista scuteristi cu mult bun simt si scuteristi cu multa nesimtire.

Si totul se trage din faptul ca pe lumea asta sunt oameni cu bun simt si oameni nesimtiti.
Nesimtitul e nesimtit orice face, oriunde merge.

Totul e sa dai de aia buni.
Din pacate pt a acoperi unul rau e nevoie de 10 buni :(
  • apeklytype likes this

#5 Guest_WraiTh_*

Guest_WraiTh_*
  • Guests

Posted 23 July 2008 - 07:35 PM

atunci pot sa ma consider unul din cei buni :D... din cate am remarcat eu

#6 EXPERTFOTO

EXPERTFOTO

Administrator

• Administrators
  • 348 posts

Posted 24 July 2008 - 10:37 AM

Din pacate din 20 de scuteristi doar 5 poarta casca si doar 2 sunt de treaba :-d
Expert Foto Studio / Administrator ATVisti.ro

--TGB R50x Galben--

#7 EXPERTFOTO

EXPERTFOTO

Administrator

• Administrators
  • 348 posts

Posted 24 July 2008 - 10:38 AM

Dintre cei doi de treaba, Unul e WraiTh cu siguranta ! :):D

--TGB R50x Galben--

#8 Guest_WraiTh_*

Guest_WraiTh_*
  • Guests

Posted 24 July 2008 - 03:45 PM

multumesc, incerc cat pot de mult sa fiu unul din ei :D... doar ca ma enerveaza "babele" si "mosii" care se cred inca tineri si nu traverseaza pe unde trebuie.. eu incetinesc.. aia din spate se supara.. si tot asa :|

#9 gagalin

gagalin

scuterist junior

• Members
  • 88 posts

Posted 24 July 2008 - 08:10 PM

asa este al doilea care este de treaba sunt eu :P, sper?!?! oricum daca dau o tura prin centrul bucurestiului , nu se poate sa nu incerce sa dea cel putin 4-5 asa zisi soferi, sau cand ies de pe o strada laturalnica,forteaza ca nesimtiti pana ajung in mijlocul strazi , ce sa mai toti niste soferi care au luat permisul prin pitesti sau giurgiu sau cine mama dracului stie ce provincie , asta este , una din vorbele lui Badea '' suntem romani si asta ne ocupa tot timpul''
casca salveaza teasta!!!
stickere la comanda !!!
my scooter > Longjia Exactly 50 Black Edition<
http://www.scuterist...ru-p7245898.jpg< plastice naspa

#10 EXPERTFOTO

EXPERTFOTO

Administrator

• Administrators
  • 348 posts

Posted 27 July 2008 - 09:25 PM

Azi am venit de la mare pe autostrada.M-a uimit "curajul" a doua scutere care veneau si ele incet dar sigur din aceeasi directie.Bila alba pentru ca aveau echipament. Nu stiu insa daca au voie pe autostrada? La lege cum spune?

--TGB R50x Galben--

#11 corado

corado

scuterist

• Members
  • 102 posts

Posted 02 August 2008 - 07:12 AM

De cele mai multe ori accidentele sunt datorate neatentiei sau nepasarii ... De multe ori sunt vinovati schiar scuteristii, stim cu tontzii ca majoritatea pustilor pe 2 roti nu au nici cea mai vaga idee cu ce se mananca legislatia rutiera. In ultimii 2-3 ani fenomenul pe 2 roti a crescut considerabil si din pacate conducatorii auto abia acum incep sa se obisnuiasca cu scuterele si cu motoarele in trafic. Din pacate neatentia cond. auto costa vieti si aici am sa dau un exemplu: mergeam linistit "pe Dambovita, 3 benzi, 2 ocupate una complet libera, a 3-a, ma bag pe ea fara probleme si merg vreo 200 m si aproape de stop se trezeste unu ca vrea si el sa schimbe banda. Nu se asigura, nu nimic ... am avut noroc si am trecut milimetric pe langa el, jur ca nu am trecut la mai mult de 1 cm de bara lui si aveam ceva viteza ... Am injurat in gand si am zis lasa mah ca e prost. Se pune verde si iar imi taie fata, la urmatorul stop era in spatele meu ... ma dau jos de pe scuter si ma duc la el ... ~!@#$%^&*()_ spume chestii scocoteli, el nimic imi venea sa i ard una. tot ce pot sa spun este ca si alti soferi s au luat de ala ca era sa ma omoare ! Sfatul meu: mnare atentine multi soferi nu se asigura si chiar daca o fac se asig superficial, NU TE VAD !!!!!!!
Vespa ET2 50 cc '97

VespaClubRomania@gmail.com

Vespa is a way of life!

#12 corado

corado

scuterist

• Members
  • 102 posts

Posted 02 August 2008 - 07:15 AM

Mopedele nu au voie pe autostrada, iti spun sigur asta!
Vespa ET2 50 cc '97

VespaClubRomania@gmail.com

Vespa is a way of life!

#13 Guest_WraiTh_*

Guest_WraiTh_*
  • Guests

Posted 02 August 2008 - 03:06 PM

nup, nu au voie... am aflat cand vroiam sa ma duc in pitesti cu el..

#14 Guest_divizia_*

Guest_divizia_*
  • Guests

Posted 12 August 2008 - 01:08 PM

@Expertfoto.
Tocmai ti-am citit un post in care era pasajul de lege in care scria ca mopedele nu au voie pe autostrada. Varsta, deh...

#15 EXPERTFOTO

EXPERTFOTO

Administrator

• Administrators
  • 348 posts

Posted 16 August 2008 - 08:46 PM

Bine ca nu avem multe autostrazi ! :):D:D:D

--TGB R50x Galben--

#16 Guest_WraiTh_*

Guest_WraiTh_*
  • Guests

Posted 17 August 2008 - 03:58 PM

eu am mers cu el pe autostrada...
ies din bucuresti si merg 2-3km pana la iesirea un ciorogarla.
si asa si la intoarcere spre casa..

am facut asta de cateva ori .. si nu au fost probleme.. a fost odata o patrula de politie dar nu mi-a facut nimic.. si nu sunt singur.. erau multi care mergeau pe autostrada, dar putini cu echipament adecvat.

#17 Guest_Mac`21._*

Guest_Mac`21._*
  • Guests

Posted 11 September 2008 - 01:15 PM

Eu am avut doua situatii cand le-am ciufulit oglinzile nesimtitilor... Meritau... si m-am simtit bine...

Dar ieri... mi-a dovedit Pocket Bike-ul meu ca are frane... Vina !? Numai a mea... eram cu ochii pe trotuar la niste zglobii bune de pedofilii si ete ce era sa-l stampilez pe nenea cu Nova din fata mea care oprise sa cedeze prioritate pietonilor.
Morala: Nu intoarceti capul dupa fuste... ca oricum nu se uita la noi pe scutere, dar in skimb riscam sa ... facem bubba!!!

In rest mare atentie, unii o fac intentionat, altii nu... dar nu ne vad...

Edited by Mac`21., 11 September 2008 - 01:17 PM.

#18 adyyyy

adyyyy

scuterist avansat

• Members
  • 501 posts

Posted 17 September 2008 - 06:06 PM

pe autostrada nai voie cu un vehicul pt care nai nevoie de permis. din cate stiu chiar daca ai permis categoria B tot nai voie pe autostrada daca ai sub un an (adica daca ai lamaia in geam)
si nu poti merge pe autostrada cu un vehicul care prin constructie nu depaseste 60Km/h(iar scuterele prin constructie sunt facute sa nu depaseasca 45Km/h, nu stiu daca conteaza modificarile ulterioare, chiar daca acestea il faca sa depaseasca 60 la ora)

#19 adyyyy

adyyyy

scuterist avansat

• Members
  • 501 posts

Posted 17 September 2008 - 06:09 PM

pentru cei care nu cunosc legislatia rutiera in vigoare sa intre pe adresa Chestionare auto - sute de chestionare auto online, noul cod rutier, scoala de soferi potrivita si toate resursele pentru obtinerea permisului auto
pe langa chestionare ai si toata legislatia rutiera

#20 adyyyy

adyyyy

scuterist avansat

• Members
  • 501 posts

Posted 17 September 2008 - 06:13 PM

si sincer mi se pare corect ca scuterele sa nu aiba ce cauta pe autostrada
ca sunt unii cu masini puternice care merg si cu 200km/h dar pt o persoana pe scuter daca il atinge unu chiar si numai cu 100 Km/h tot nare nici o sansa sa supravietuiasca

Reply to this topic

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users